<$

Flickr Seçmeleri

  • Matteo 06
  • Sleep
  • Darkroom & Backroom

  • Roger
  • E. E.
  • Dannial
- <$İçimdeki Ayıfont>

<$
Araştırmacılar obeziteye, soğuk algınlığına da neden olan bir virüsün yol açabileceğini buldu. Yakında obezite aşısı üretilebilir

22/08/2007
WASHINGTON/İSTANBUL - Yeni bir araştırma, soğuk algınlığına yol açan sık rastlanan virüsün, insanlarda obezitenin de bir nedeni olabileceğini ortaya koydu. Bu sonuç, kilo probleminin bulaşıcı olabileceğine dair yeni kanıtlar içeriyor. ABD'de yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, insan kök hücreleri, bilindik bir virüse maruz kalınca yağ hücrelerine dönüşüyor. Bu hücreler değişmekle kalmıyor, yağı da depolamaya başlıyor. Göz iltihabı ve soğuk algınlığına neden olan virüs ailesinden gelen 'Adenovirus-36' isimli bu virüsle obezite arasında yıllardır bağlantı kurmaya çalışan uzmanlar, şişmanların büyük kısmında bu virüsün olduğunu buldu. Hayvanlara bu virüsü vererek şişmanlatmayı başaran araştırmacılar, virüsün içinde hayvanları obez yapan bir geni de saptadı.
Bulgular onaylanırsa 5-10 yılda insanların bu virüs yüzünden şişmanlamalarının önüne geçen bir aşı geliştirilebilecek. Ancak uzmanlar bütün suçun virüse atılmaması gerektiğini de vurguluyor. Uzmanlar "Obezitenin nedeni herkes için aynı. Yaktığınızdan çok kalori alıyorsunuz. Fiziğin basit kurallarından kaçamazsınız" diyor.

Türkiye'de OBESİS işbaşında
Obezitenin Türkiye'de de gittikçe yayılarak önemli bir sağlık sorunu haline gelmesi TÜBİTAK'a bağlı Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından desteklenen 'Gen ve Bilişim Teknolojileri Destekli Obezite Tedavi ve Kontrol Yöntem Sistemi Geliştirme Projesi'nin (OBESİS) geliştirilmesine yol açtı. Obezitenin etkili, ucuz ve yaygın şekilde tedavi ve kontrolünün sağlanmasının hedeflendiği projeyi başlatan İleri Tıp Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Serdar Savaş, eylül ayında yapacakları saha çalışmasıyla ülkenin obezite haritasının çıkarılacağını söyledi. Savaş tüm projeyi iki yıl içinde tamamlamayı planladıklarını kaydetti. (ap, aa)

www.radikal.com.tr

Etiketler: , , , , , ,

Yorumlar Ana Siteye Aktarılmış ve Kapatılmıştır www.icimdekiayi.com
Eşcinsel Temalı Filmler, Eşcinsel Film, Gay Film

Arşİv

Sİnema Üzerİne

Müzİk Üzerİne

Duyuru & Haber

Bear Art

Reklamlar ve AyIlar

Maİl Bİldİrİmİ

Mail Bildirimi Ne Demek?

FeedBurner tarafından saglanan bu hizmet ile blogta yayınlanan her yeni yazıyı anında mailinize gönderiyoruz. Tek yapmanız gerek yukarıdaki kutucuga mail adresinizi yazıp "Ekle Beni" dedikten sonra açılan küçük pencerede güvenlik kodunu dogru şekilde girmeniz ve onaylamanız.
KAPAT
Rss Ne İşe Yarar?

RSS Reader'ınız ile siteye eklenen yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Her seferinde siteyi kontrol etmekten kurtaracak olan bu özellik için herhangi bir program kullanmıyorsanız. Tavsiyemiz web tabanlı olan Google Reader'dır. RSS hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
KAPAT

YERLİ BLOGLAR

~gaykedi~ DİAGONEL Fenasi Kerim Draga - Bloglandım GLBT Filmler - Timmy Deli AYI Deli Saçması NaKHaR Kedi Ayu TatlıDillim Eşcinsel Sayıklamalar

YABANCI BLOGLAR

WOOF! - Per una Cultura degli Orsi BearMythology’s Weblog Chubarama Ursulalala

Bağlantılar

İçİmdekİ Sesler

Kimdir , Nedir İÇİMDEKİ AYI : Yakında yazılacaktır...