<$

Flickr Seçmeleri

  • Matteo 06
  • Sleep
  • Darkroom & Backroom

  • Roger
  • E. E.
  • Dannial
- <$İçimdeki Ayıfont>

<$
7 Mayıs 1840 - 6 Kasım 1893

Tarifsiz bir melankoliyi sürekli içimde taşıyorum.Öyle bir duygu ki, kelimelerle açıklanamaz, korkuyla karışık; ne olduğunu ancak şeytan bilebilir

Romantik çağ bestecilerinin en önemlilerinden biri olan Tchaikovsky, maden mühendisi bir babanın ikinci karısından doğan çocuktur. Müzik kariyerine, doğduğu Votkinsk kasabasında 5 yaşlarındayken piyano ile başlamıştır.

1850’de babası St Petersburg Teknoloji Enstitüsüne atanmıştır. Bu genç müzisyen için muhteşem bir dönüm noktası olmuştur, St Petersburg’da Jurisprudence okulunda eğitimine başlayan Tchaikovsky, okulun müzik kütüphanesinde piyano eğitimini daha da ilerletmiştir.Bu sıralarda Luigi Piccioli ile tanışması Alman müziğine olan ilgisinin sonlanmasına ve Rossini, Bellini, Donizetti gibi isimlere ilgi duymasını sağlamıştır.


Tchaikovsky’nin müziğe ilgisini fark eden babası, zamanın tanınmış piyano öğretmenlerinden Rudolph Kündinger’i Nürnberg’den getirtmiş ve ders aldırmıştır. Ancak bu piyano hocası sayesinde Alman müziğine karşı kazandığı nefret son bulmuş aksine gelecek dönemlerinde yapıtlarında izleri olacak kadar Mozart tutkunu olmuştur. Annesinin koleradan -henüz Tchaikovsky 14 yaşındayken- ölmesi üzerine onun anısına bir waltz bestelemiştir.

1958 yılında okuldan ayrılıp adalet bakanlığında çalışmaya başlamış ve yaklaşık 4 yıl kadar devam etmiş ama müzikten kopmamıştır, daha sonra yeniden konservatuara giren Tchaikovsky mezuniyetten sonra beste çalışmalarına hızla devam etmiş, aynı zamanda öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Eşcinselliğini gizlemek amacı ile öğrencilerinden biriyle evlenen Tchaikovsky evlendikten iki hafta sonra intihar girişiminde bulunmuş ve bu birlikteliğe son vermiştir.

Evliliğinin acı bir şekilde bitmesinin ardından Nadezhda von Meck adında zengin bir aristokratla 13 yıl boyunca sadece mektuplarla bir ilişki sürdürmüş ve maddi destek almıştır, bu sayede kendisini sadece bestelerine verebilmiştir.

Bestecinin hayatında eşcinselliği besteleri kadar önemli bir yere sahiptir,hatta ölümüne de eşcinselliğinin neden olduğu söylenir.Çarlık Rusyasında Tchaikovsky’nin eşcinselliğinin kamu skandallarına neden olmaması için bir komplo ile kaynatılmamış su içirilmiş ve yaşamına hasta yatağında veda etmiştir, son bestesi 6. Senfoni’yi St Petersburg’da ilk kez seslendirdikten dokuz gün sonra...

(O dönemde salgın bir hastalık olan kolera kaynatılmamış içme suyundan bulaşıyordu.)

Kaynak : Yavuz Cingöz (Kaos GL İzmir)
Tavsiye Link : Eserlerini .mid versiyonunda dinliyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorumlar Ana Siteye Aktarılmış ve Kapatılmıştır www.icimdekiayi.com
Eşcinsel Temalı Filmler, Eşcinsel Film, Gay Film

Arşİv

Sİnema Üzerİne

Müzİk Üzerİne

Duyuru & Haber

Bear Art

Reklamlar ve AyIlar

Maİl Bİldİrİmİ

Mail Bildirimi Ne Demek?

FeedBurner tarafından saglanan bu hizmet ile blogta yayınlanan her yeni yazıyı anında mailinize gönderiyoruz. Tek yapmanız gerek yukarıdaki kutucuga mail adresinizi yazıp "Ekle Beni" dedikten sonra açılan küçük pencerede güvenlik kodunu dogru şekilde girmeniz ve onaylamanız.
KAPAT
Rss Ne İşe Yarar?

RSS Reader'ınız ile siteye eklenen yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Her seferinde siteyi kontrol etmekten kurtaracak olan bu özellik için herhangi bir program kullanmıyorsanız. Tavsiyemiz web tabanlı olan Google Reader'dır. RSS hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
KAPAT

YERLİ BLOGLAR

~gaykedi~ DİAGONEL Fenasi Kerim Draga - Bloglandım GLBT Filmler - Timmy Deli AYI Deli Saçması NaKHaR Kedi Ayu TatlıDillim Eşcinsel Sayıklamalar

YABANCI BLOGLAR

WOOF! - Per una Cultura degli Orsi BearMythology’s Weblog Chubarama Ursulalala

Bağlantılar

İçİmdekİ Sesler

Kimdir , Nedir İÇİMDEKİ AYI : Yakında yazılacaktır...